mehmetsahin.org    [ ANASAYFA ]     [ YARDIM ]     [ ILETISIM ]    
OZGECMIS  |   DENEMELER  |  BILIMSEL YAZILAR  |  SOSYAL PAYLASIM VE LINKLER  |  FOTOĞRAFLAR  |  GÜZEL SÖZLER       

 

ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN

1943 Eskişehir Doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de yapmıştır. 1962-1964 döneminde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne devam etmiştir. 1964-1966 döneminde Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünde öğrenci olmuştur. 1966-1968 yılında askerlik görevini yapmıştır.

1968-1972 döneminde Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini birincilikle bitirerek İşletme Bölümüne Araştırma Görevlisi olmuştur. 1974-1978 döneminde Boğaziçi Üniversitesi'nde Yüksek Lisans yaparak MBA derecesini almıştır. 1977 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde FORTRAN-4 Bilgisayar Programlama Sertifikası almıştır.

1978 yılında "Üretim Yönetiminde Bilgisayar Destekli Simülasyon Analizi" adlı teziyle doktor, 1981 yılında "Bilgisayar Destekli Karar Modelleri" adlı teziyle doçent, 1988 yılında da eserlerinin YÖK tarafından değerlendirilmesiyle uluslararası düzeyde profesör unvanını almıştır

1981 yılında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi zorunlu dersleri arasına "Bilgisayar Kullanımı ve FORTRAN 4 Programlama Dili" dersinin konulmasını sağlamış ve bu dersi vermiştir.

1988-1993 döneminde dekanlık yapmış, görevi sırasında geçirdiği ölümcül bir kaza sonunda bu yöneticiliği bırakmış ve bir daha da asla yönetim görevi almamaya karar vermiştir.

1982-1994 döneminde Açık öğretim Fakültesi'nin İşletme derslerinin tam yetkili koordinatörü, editörü, ünite yazarı, TV senaristi, sınav sorusu hazırlayıcısı ve soru redaksiyonu yetkilisi olmuştur.

Başta Zirai Donatım Kurumu, Merkez Bankası Banknot Matbaası ve Eti Makine olmak üzere, birçok Yönetim Bilgi Sistemi Kurma projesini başarıyla yönetmiştir.

Yaklaşık 10 yıl, Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Ekonomisi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü yürütmüştür.

1988-1998 yılları arasında Türkiye'nin beş yüz büyük firması içinde yer alan bir şirketler grubunda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

1989 Yılında Eskişehir Asliye Hukuk Mahkemesinde gerekli Yemini ederek, Yeminli Mali Müşavir olmuştur.

2010 Yılı Ocak ayında, Anadolu Üniversitesi Rektör Danışmanı olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Şahin, bugüne kadar hiçbir dernek, kulüp, siyasi parti ve benzeri resmi veya gayri resmi kuruluşun üyesi olmamıştır ve olmayacaktır. Bu hiçbir derneğe, siyasi partiye ve örgüte üye olmama durumu, kendisine büyük özgürlük kazandırmıştır ve bundan da çok büyük mutluluklar duymuş ve duymaktadır.

Mehmet Şahin, 1972-2012 yıllarını kapsayan 40 yıllık öğretim üyeliği döneminde Anadolu Üniversitesi'nde, Dumlupınar Üniversitesinde, Kocatepe Üniversitesinde, Osman Gazi Üniversitesinde, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde, Kocaeli Üniversitesi'nde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde dersler vermiş, tezler ve projeler yönetmiştir.

Mehmet Şahin’in yürüttüğü başlıca dersler; Yönetim Bilgi Sistemi, Dijital Yönetim, Bilişim Sistemleri, Üretim Yönetimi, Genel İşletme, Sorun Çözme Teknikleri, Karar Destek Sistemleri, Yönetsel Vizyon Oluşturma, Yenilik ve Yaratıcılık Yönetimi, Yönetimde Yaratıcılık, Stratejik Yönetim, Kariyer Geliştirme, Katılımlı Yönetim Stratejileri adlarını taşır.
www.mehmetsahin.org